Tarihçe

Aston Martin

GÜZEL KÖKENLER

Yüz yıldan uzun bir süre önce ilk Aston Martin üretildiğinden beri, güzelliği yaratma konusunda yetenekliyiz. Lionel Martin ve Robert Bamford tarafından 1913'te küçük bir Londra atölyesinde kurulan Aston Martin, o zamandan beri uluslararası beğeni toplayan bir lüks otomobil markası haline geldi.

Güzelliğe olan aşkımız her zaman yol gösterici ilkemiz olmuştur. Şirket kökeninde Martin ve Bamford'un bir araya gelmesi bu ilkenin ilk ifadesiydi.

Kurucularımızdan ikisi de makineler, güç, motorlar ve yarış konularında tutkulu ve yeteneklilerdi. Otomobiller için ortak bir tutkuya sahiplerdi; çünkü en canlı ve unutulmaz deneyimleri otomobillere dairdi. Güzellik anları. Tasarlamak, tekrarlamak, kutlamak ve paylaşmak için can attıkları anlar. Bu tutku onları, öncekinden daha hızlı, daha güçlü, daha heyecan verici, daha konforlu ve daha güzel otomobiller yapmaya itti.

Buckinghamshire, İngiltere'deki tek bir otomobil yarışından sonra Aston Martin adını vermelerine şaşmamalı. Lionel Martin'in tasarladıkları otomobil ile Aston Clinton Hill Climb’da yarışarak kazanmıştır.

 

Aston Martin

YARIŞ GEÇMİŞİ

İlk günlerimizden beri, her zaman yarışların arabalarımızı geliştirmeye yardımcı olduğuna inandık. 1922 Fransa Grand Prix'sindeki tarihi çıkışımızdan 1959'da DBR1'in kazandığı 24 Saatlik LeMans'a ve etkileyici DB4GT'nin Monza başarısına kadar, en sevilen otomobillerimizden pek çoğu en yüksek rekabetçi yarış seviyelerinde performans gösterdi.

Bu durum, birinci yüzyılımız kadar bugün de ikinci yüzyılımız için geçerlidir. 24 Saatlik LeMans GTE Pro Sınıfı'nda V8 Vantage GTE'nin 2017'deki çarpıcı zaferinden, teknik olarak gelişmiş Valkyrie hiper otomobiline kadar, kalbinde rekabetçi yarışın güzelliğini taşıyan yenilikçi otomobiller üretmeye devam ettik.

Aston Martin

DÜNYA ÇAPINDA ÖVGÜ

1947 ve 1972 yılları arasında yönetimi ele alan İngiliz sanayici David Brown'ın markaya etkisi küçümsenemez. Aston Martin onun gözetimi altında gelişirken, katkıları onu, şanlı geçmişimizin en dikkate değer dönemlerinden biri haline getirdi. Bir dinamizm patlaması ile şirkette devrim yaratmaya, operasyonlarını genişletmeye, Lagonda markasını satın almaya ve günümüzde de nabzı atmaya devam eden artık ikonik otomobilleri ardı ardına tanıtmaya başladı.

Aston Martin

DB5'in 1963'te oyunun kurallarını değiştiren çıkışı

Bununla birlikte, hiçbir şey DB5'in 1963'te oyunun kurallarını değiştiren çıkışıyla kıyaslanamaz. Tanıtımıyla birlikte uluslararası bir hit haline gelen, eleştirel beğeni toplayan ve Aston Martin'i daha önce hiç olmadığı kadar küresel sahneye taşıyan bir otomobildi. DB5, bugün hala, dünyanın en güzel arabası ve benzeri olmayan popüler kültürü aşan bir otomobil olarak sık sık övülmektedir.

Aston Martin

KALICI BİR MİRAS

Mütevazı kökenlerimizden bugüne, yolda ve pistte Aston Martin'in dayanılmaz çekiciliği. Dünyanın her yerinden insanlar güzel tasarlanmış arabalarımızı arıyor; her zaman yüksek performansı, özel tasarım işçiliği, teknolojik yeniliği ve zamansız stiliyle eş anlamlı olan otomobiller ortaya koyuyoruz.