Lucid’in Lider Güç Aktarım Teknolojisi Aston Martin’i Elektrikli Bir Geleceğe Taşıyor

Lucid ve Aston Martin, Lucid’in son teknoloji güç aktarma organları ve pil sistemleri entegrasyonu için sözleşme değeri 450 milyon $’ı aşan bir teknoloji ortaklığına gidiyor. Dönüm noktası niteliğinde olacak olan bu anlaşma, Lucid’in teknolojik bağlamdaki ilk atılımı olmakla birlikte, şirketin ürün kapsamını genişletme ve gelecekteki uygulamalarının yolunu açma konusunda da önem taşımaktadır.  Buna karşılık Aston Martin, ultra yüksek performanslı çift motorlu sürüş ünitesi, pil teknolojisi ve devrim niteliğindeki Wunderbox da dahil olmak üzere, Lucid’in güç aktarım teknolojisine doğrudan erişim sağlayabilecek. Anlaşma sayesinde Lucid ise, Aston Martin’in hissedarı olacak. Ek olarak, Lucid ve Aston Martin, Lucid’in güç aktarım bileşenleri ve sistemleri için ortak tedarik düzenlemeleri yapacak.

Lucid’in CTO VE CEO’su Peter Rawlinson, “Bu ortaklık, Le Mans’ta zafer kazanmak isteyen ve F1’deki mevcut başarıları da artırmaya odaklanan zengin ve köklü bir geçmişe sahip Aston Martin ile Silikon Vadisi’nin en iyi inovasyon ve teknolojisine sahip şirketi Lucid arasındaki işbirliğini temsil edecek.” dedi.  Aston Martin’in Yönetim Kurulu Başkanı Lawrence Stroll ise, “Lucid ile yapılan tedarik anlaşması, Aston Martin’in gelecekteki EV liderliği süreci için ezber bozucu bir şey! Stratejimize ve gereksinimlerimize dayanarak, gelecekteki BEV ürünlerimiz için endüstrinin en yüksek performansına ve en yenilikçi teknolojisine sahip Lucid’i seçtik.” dedi.

 

Lucid, Aston Martin tarafından tüm seçenekler arasında sıkı değerlendirmeler sonucunda seçildi. Dolayısıyla, markaya en uygun, en yenilikçi ve en kaliteli elektrikli aktarma organları teknolojilerini sunması kaçınılmaz olacak. Tüm bu eşsiz bileşenler, Lucid'in mikrojet stator soğutması ve dalga sargısı, yeni ısı eşanjör teknolojisi ve artırılmış soğutma sıvısı akış hızının yanı sıra, benzer şekilde daha yüksek güç ve daha hassas termal mantık için güçlendirilmiş bir pil sistemini içermektedir.

 

Bir bütün olarak ele alındığında anlaşma, Aston Martin’i 2025'te ilk hybrid modelini piyasaya sürme hedefine ve markanın daha geniş çaplı yürütülmek istenen yarış stratejilerine destek çerçevesinde Lucid’in sağlayacağı en iyi teknolojiye erişim sağlama taahhüdünü veriyor. Anlaşma aynı zamanda; Lucid'in teknoloji kanadındaki ilk otomotiv işbirliğini temsil ediyor ve şirketin ürünlerinin erişimini genişleterek gelecekte şirketin devrim niteliğindeki elektrikli güç aktarım teknolojisinin daha da yaygın olmasının önünü açıyor. Kısacası, her iki endüstri devinin bu ortak çalışması kitlelerce sabırsızlıkla bekleniyor!

27 Haziran 2023