DB12 ve DB12 VOLANTE: Tasarımın Başyapıtı

Dünyanın İlk Super Tourer'ı olan DB12, yepyeni dış tasarımıyla 75 yıllık tarihine saygı duruşunda bulunuyor. Güncellenen logosu ve altındaki ikonik ızgara, kuvvetli motorunun daha iyi hava alması için büyüyor. Yol tutuşunu artırmak için gövde genişliği artırıldı ve yapay zeka destekli yeni far tasarımı sunuldu. Otomatik açılan kapı kolları gibi yeni özellikler, sürüş deneyimini daha da geliştiriyor.

21 inçlik standart jantlar ve karbon seramik fren diskleriyle yola hakimiyet sağlanırken, iç mekan zarif deri detaylarla süslenmiş ve özel ahşap kaplamalarla tamamlanmıştır. 10.25 inçlik dokunmatik ve fiziksel kontrol merkezi, Bowers & Wilkins ses sistemi ve dikiş desenli sport plus koltuklar, iç mekan deneyimini zirveye taşıyor.

Kaputun altında 4 litrelik V8 çift turbo motor, 800Nm Tork ve 680 beygir gücünü ZF şanzımanıyla yola aktarıyor, 0-100 km/s hıza sadece 3.6 saniyede ulaşıyor.

DB12, modern ve iddialı yol tutuşu olan GT modeli, 75 yıllık tecrübeyi entegre etmektedir.

İkonik 'DB' soyundan gelen, her düzeyde yükseltilmiş yeni bir nesil, yeni teknolojiyle birleşen heyecan verici performansıyla DB12 tüm dünyaya yeni ve cesur bir duruş sunmaktadır. Teknoloji odaklı, ADAS özelliği ve yeni Aston Martin’i yansıtmaktadır.

ÖN DETAYLARI:

Arttırılmış gövde genişliği

6 mm ön ve 22 mm arka artışla iz genişliği, gövde genişliğini sağlamak için artmıştır.

Yolda daha fazla duruş ve iddialı tasarım

Yüksek hızda viraj almada stabilite. 

Yeni kanat rozeti

Peter Saville tarafından yaratılan ikonik Aston Martin kanatlarına çağdaş bir güncelleme yapıldı.

Yeni kanatlar Birmingham mücevherlerindeki zanaatkarlar tarafından el işçiliğiyle üretiliyor ve ilk kez DB12'de uygulandı.

Daha büyük ızgara

DB12 tamamen yeni bir ön tampon ve çamurlukla donatıldı ve ızgara tasarımıyla daha iddialı ve çarpıcı estetik hale getirildi.

Geleneksel 'DB' Single Kanatlı ızgara %56 daha geniş bir alan sunacak şekilde büyütüldü. Böylece açık alanı arttırır ve soğutmaya yardımcı olur.

İkonik 'DB' kanatlı ızgara, güncellenen tasarımda modelin odak noktasıdır. Aston Martin DNA'sını geleneksel S formu ile somutlaştırıyoruz.

Yeni ayırıcı

Yeni ön ayırıcı sayesinde kaldırma kuvvetinin azaltıldı böylece yüksek hızda stabilite sağlanabilmektedir.

Yeni LED farlar

DB12 Tamamen yeni LED far tasarımı ile yeni bir ışık imzası sunuyor.

Yeni LED farlar Yapay Zeka (AI) tarafından üretilen bir teknolojiyi sunuyor

Işığın kırılmasını önlemek için tasarlanmış 3 boyutlu ters piramit yapısı LED ışın, daha odaklanmış bir ışık düzeni sağlar. Bu piramitler ve kıvrımlı yüzey detaylandırması benzersiz bir görsel tasarım karakteri kazandırır.

Yeni gündüz farı (DRL) imzasında DB12'ye farklı bir deneyim sunan farklı bir 6 blok deseni ve karakteristik ön görsel görünüm mevcut.

YAN VE ARKA DETAYLARI:

·      Kapı kollarında ise kolaylığı arttıran yeni tasarım: Aston Martin için bir ilk, DB12'de kapı kolları anahtara basıldığında 25 saniye boyunca kapı kolları ergonomik olarak kullanılması için açık şekilde duruyor olacak. Böylece konforlu şekilde kapının açılımı yapılabilecek.

·      Yan şeritler; ikonik bir mücevher özelliği ile güçlü bir araç duruşu kazandırıyor. 'Kıvrımlı' havalandırma havayı ön tekerlek yönlendirerek havayı azaltır tekerlek içindeki basınç, kaldırma kuvvetinin en aza indirilmesine yardımcı olur, otomobilin saf tasarım çizgilerini korurken ve yüksek hızda stabilite elde etmeyi sağlamaktadır.

·      Yan kaplamalarla; ince ve şekillendirilmiş bel kısmı mevcut.

·      21” tekerlekler ile iddialı duruş. Tekerlek tasarımları ve farklı yüzey kaplamaları ile 3 seçenek olarak mevcuttur. Michelin Pilot Sport S 5 yaz lastikleri, daha yüksek ortam sıcaklıklarında maksimum hıza kadar yüksek performanslı sürüş için optimize edilmiştir. Michelin Pilot Alpin 5 kış lastikleri, sıfırın altında optimum performansla gelişmiş soğuk hava performansı sunar. 

·      Kanat Aynaları: DB12'de çerçevesiz yan aynalarla daha küçük, daha şık bir tasarımla aynı zamanda aerodinamik için geliştirilmiş şekilde ön plana çıkıyor.

İÇ TASARIM:

DB12'nin iç tasarım özeti, yenilikçi özellikleri kusursuz bir şekilde entegre eden sürücü merkezli bir lüks kokpite odaklanıyor. Lüks işçilik ve malzemelerle teknolojiler ve sürücü merkezli kontroller yol boyunca ergonomik olarak yerleştirilmiştir. Maksimum sürücü bağlantısı sağlayan kabin merkez hattı mevcuttur.

·      10,25” TFT sürücü ekranı: Tamamen dijital 10,25” TFT sürücü ekranı netliği en üst düzeye çıkarmak için optimize eder ve ekranda özel konfigürasyonlarla ergonomiklik sağlar. 

·      10,25” orta dokunmatik ekran: Yeni iç odak noktası ve optimum özelliklerle tasarlanmıştır. Ergonomik sürücü odaklı konsol mevcuttur. Bu yeni ekran kullanıcıya tüm bilgi-eğlence, klima ve genel araç kontrolü ve ayarları 10,25 inç dokunmatik ekranda entegre edilmiştir.

·      Sürücü Yeni Kontrolleri: Tüm önemli sürücü kontrolleri merkezi olarak monte edilmiştir, sık kullanılan işlevleri kolayca erişilebilecek bir yerde tutmaktadır.

·      Trim Kaplamaları: Yeni DB12'nin iç tasarımına eklenen yeni döşeme kaplaması

Atletikten şıklığa kadar kendi karakterinizi tanımlayın. Kendi sınıfında rakipsiz seçim aralığı.

·      Yeni direksiyon: Yeni direksiyon simidi el dikişi deri geleneksel işçiliği ile bilgi-eğlence sistemi, güvenlik ve teknolojiyi birleştiriyor.

·      Zanaatkarlık tüm Aston Martin'lerin özünde yer alıyor. Zarif detaylara ve somutlaştırılmış benzersiz karaktere sahip. Yeni kapitone desen en yüksek kalitede tam deriye uygulanır veya Alcantara® iç ortamlar.

·      Depolama: Estetik tasarım geliştirmelerinin yanı sıra DB12’de kullanılabilirliği artırmak için kabin genelinde saklama çözümleri mevcuttur. Entegre torpido gözü, zarif kapı cepleri, alt konsol, kablosuz şarj ve gizli bir şekilde kapatılmış merkezi ile konsol depolaması optimum çok yönlülük sağlar.

19 Nisan 2024